Akademia Psychologii Przywództwa  ( ledership_skills | 48 hours )

Prerequisites:

Managerowie na poziomie zachowań międzyludzkich mogą zauważyć w swoich zespołach lub między działami:
Brak porozumienia między ludźmi lub między działami, rozczarowanie brakiem oczekiwanych efektów współpracy oraz rozgoryczenie ludzi, ciche wojny, nabrzmiałe konflikty oraz eskalacje i kłótnie. Na poziomie przeżywanych emocji, oni sami lub inne osoby czują frustrację, gniew i złość.

Celem warsztatów jest zbudowanie środowiska w którym ludzie będą mieli, poczucie: szacunku i podmiotowości oraz godności, gdzie dystrybucja i granice odpowiedzialności będą precyzyjnie i uczciwie ustalone a intencje i kryteria według których pracujemy i rozliczamy swoją pracę, jasne, zrozumiałe, potwierdzone i zaakceptowane.

Odbiorcy:

  • kierownicy
  • menagerowie
  • dyrektorzy
  • kadra wyższego szczebla
  • osoby przeznaczone do awansu
Overview:

Standard przywództwa przyszłości, już dzisiaj staje się teraźniejszością.


Podczas trzech dwudniowych szkoleń w ramach Akademii Psychologii Przywództwa poznasz standard przywództwa przyszłości, który między innymi zawiera w sobie:


1. Ciekawość świata drugiej osoby, zrozumienie jej sposobu myślenia i działania.
2. Zbudowanie w sobie otwartego nastawienia na poznanie, wyczucie i zrozumienie intencji, która stoi za stanowiskiem, swoim i drugiej osoby.
3. Zrozumiałe dla drugiej strony porozumiewanie się, jasne i zrozumiałe intencje oraz kryteria oceny pracy.
4. Umiejętność dotarcia i dostrojenia do rozmówcy.
5. Umiejętność przyjęcia i zarządzenia emocjami swoimi i rozmówcy, zwłaszcza w stresie.
6. Umiejętność doboru argumentów, logicznych i racjonalnych.
7. Umiejętność wyjaśniania przyczynowo skutkowego, wzbogaconego o argumenty emocjonalne, aby skutecznie wpływać na zmianę przekonań i działaniu ludzi.

Forma kursu

  • Wykład
  • Aktywne warsztaty
  • Gry
  • Testy, quizy, modele
Course Outline:

WYBRANE MODELE I NARZĘDZIA KTÓRE POZNASZ W RAMACH AKADEMII PSYCHOLOGII PRZYWÓDZTWA:

  1. Model schody do nieba - sekwencji skutecznej komunikacji.
  2. Zasady ustalania jasnych kontraktów i granic biznesowych (na bazie zasad opracowanych przez Carla Rogersa), dzięki którym unikniesz pułapek trójkąta dramatycznego i gier władzy.
  3. Gry władzy i gry trójkąta dramatycznego w biznesie: przeciwdziałanie, identyfikacja ról (wybawiciel, prześladowca, ofiara) oraz wychodzenie z gry.
  4. Jak przebiega dynamika eskalacji emocji oraz model konstruktywnej konfrontacji, zaprojektowany na bazie komunikacji bez przemocy – NVC Marshalla Rosenberga.
  5. Model ABCD Twoich emocji oraz bardzo praktyczne techniki zarządzania sobą i zarządzania trudną sytuacją i trudną relacją. Zaprojektowane na bazie Racjonalnej Terapii Zachowania, która jest jedną w technik poznawczo – behawioralnych.
  6. Zarządzanie sobą na „scenie wewnętrznej” („martwe punkty” – okna Johari i „punkty zapalne”) i „scenie zewnętrznej” lidera, urealnianie siebie oraz emocje i działanie (od konfliktu do interakcji)
  7. Versatile Leadership – model wszechstronnego przywództwa, cztery wymiary rozumienia swoich zachowań i działań, na scenie wewnętrznej oraz cztery wymiary zarządzania sobą i relacjami na scenie zewnętrznej.
  8. Myślenie przez pryzmat procesu decyzyjnego drugiej osoby (problemy i wyzwania oraz osobiste interesy i cele biznesowe, a także to z czego wynikają obiekcje na poszczególnych etapach procesu decyzyjnego). Celem doboru właściwych argumentów logicznych i racjonalnych, z których można wyprowadzić uzasadnienie biznesowe i pokazać zwrot z inwestycji.
  9. Umiejętność wyjaśniania przyczynowo skutkowego, wzbogaconego o argumenty emocjonalne (system „hot” i system „cold”, czyli szybka i wolna ścieżka wg. Daniela Kahnemana), aby skutecznie wpływać na zmianę przekonań i działania ludzi.

I. Jednodniowe laboratorium samopoznania.

Test i model „Psychologiczny autoportret” (OLDHAM / MORRIS) w relacjach biznesowych.


Podczas laboratorium samopoznania, uczestnicy:

  • Odpowiedzą na 107 pytań w teście oraz sporządzą wykres psychologicznego autoportretu.
  •  Poznają style osobowości w relacjach biznesowych - swoje i partnerów biznesowych. 
  • Otrzymają informację zwrotną od członków swoich grup ćwiczebnych, na temat pięciu kluczowych obszarów swojego zachowania (na temat swoich możliwych tzw. „martwych punktów” oraz wskazówki postępowania) w relacjach biznesowych.
  • Ustalą w jaki sposób mogą w sytuacji stresowej, kiedy ich „punkty zapalne” zostaną dotknięte, „podstawić” świadome odpowiedzi w miejsce atawistycznych reakcji ( system hot i cold – szybkie i wolne myślenie, opisane przez noblistę Daniela Kahnemana)
  • Ustalą, zasady postępowania na poziomie działań i zachowań, w relacji z tzw. trudnym dla nich partnerem biznesowym.
  •  Opracują szczegółowe zasady zarządzania sobą w relacjach biznesowych

Szczegółowy program czwartego, piątego i szóstego dnia szkolenia, zostanie zaprojektowany po rozmowach diagnostycznych na temat potrzeb i celów biznesowych, przeprowadzonych z zamawiającym projekt/osobami decyzyjnymi oraz wybranymi uczestnikami szkoleń.